amniocentezis_pic2

Mikor van szükség amniocentézis vizsgálatra?

Mi jelent az amniocentézis?

Az amniocentézis egy orvosi eljárás, amely során a terhes nő hasfalán keresztül, ultrahang segítségével vezetnek be egy vékony tűt a magzatvízbe. A mintavételt követően a laboratóriumban elemzik a magzatvíz sejtjeit és fehérjéit, hogy megállapítsák a magzat genetikai és kromoszómális állapotát. Az amniocentézis leggyakrabban akkor alkalmazzák, ha a várandós anya vagy a magzat magas kockázatú a genetikai rendellenességek szempontjából, vagy ha előzetes ultrahangvizsgálatok jeleznek valamilyen problémát.

Az amniocentézisnek azonban vannak kockázatai is, mint például a magzati vérzés, fertőzés vagy koraszülés. Éppen ezért a beavatkozás előtt konzultálni az orvossal, hogy biztonságos és hatékony döntést hozhassunk.

amniocentezis_pic3

Mikor javasolt az amniocentézis eljárása és mit mutathat ki?

Az amniocentézis akkor javasolt, ha a terhes nő vagy a magzat valamilyen fertőző betegségben szenved, mivel a mintavétel során a vírusok és baktériumok is kimutathatóak. Emellett az amniocentézis segítségével lehetséges a magzat korának pontosabb meghatározása is, ami fontos információ lehet a terhesség menedzselése szempontjából.

Az eljárás igen hatékony diagnosztikai módszer számos genetikai betegség és kromoszóma eltérés kimutatására. Az egyik leggyakoribb rendellenesség ezek közül a Down-szindróma. Ez az állapot akkor jelentkezik, amikor az egyik szülő vagy mindkettő megosztja a 21-es kromoszómáját a magzattal. Az Edwards-szindróma egy másik, az amniocentézis által kimutatható kromoszóma-rendellenesség, amely a magzat növekedési korlátozottságához és súlyos szervi rendellenességekhez vezethet.

A vizsgálat a cisztás fibrózis és az izomdisztrófia diagnózisának is hasznos eszköze lehet. A cisztás fibrózis egy örökletes betegség, amely főként a tüdőre és az emésztőrendszerre hat. Az izomdisztrófia pedig az izomzatot érintő betegség, amelynek számos fajtája van, és az amniocentézis lehetővé teszi az érintett típusok kimutatását.

Azonosítható ezzel a módszerrel a sarlósejtes vérszegénység és a thalassaemia is. Ezek olyan örökletes betegségek, amelyek anyagcsere rendellenességet okoznak, és amelyek súlyos vérszegénységgel és más egészségügyi problémákkal járnak.

Mire figyelj az amniocentézis előtt?

A művelet előtt általában ultrahangos vizsgálatot végeznek a magzat pontos pozíciójának és a magzatvíz mennyiségének megállapítására. Ezt követően az orvos vagy a nővérek az eljárás menetéről és a lehetséges mellékhatásokról is tájékoztatják a kismamát. Egy olyan megbízható klinikán, mint az RMC, erre mindenképpen kiemelt figyelmet fordítanak: https://rmc.hu/szolgaltatasok/magzati-medicina-kozpont/invaziv-genetikai-vizsgalatok

Fontos, hogy az amniocentézis előtt 24-48 órával a kismama ne használjon véralvadásgátló gyógyszereket, mivel ezek a véralvadási időt meghosszabbítják, és növelhetik a vérzés kockázatát. Ha a kismama valamilyen gyógyszert szed, erről mindenképpen tájékoztatni kell az orvost. A vizsgálatot általában a terhesség 15. és 20. hete között végzik el, de szükség esetén később is megtörténhet. Az eljárás nem fájdalmas, de kellemetlen lehet.

Mik az amniocentézis kockázatai?

Az amniocentézis egy viszonylag biztonságos eljárás, de bizonyos kockázatokat is hordoz magában. Ebből a leggyakoribbak a magzatvíz vagy vérzéses komplikációk. Ezen kívül, a tű használata közben a kismamának is fájdalma lehet, és ritkán előfordulhat a hasfal vagy a méh károsodása, ami súlyosabb szövődményekhez vezethet.

Fontos megjegyezni, hogy az amniocentézis során előforduló kockázatokat az orvos mindig figyelembe veszi, és csak alapos megfontolás után dönt az eljárás végrehajtásáról. A terhes nőnek fontos tudni, hogy az eljárás esetleges kockázatai ellenére, a vizsgálat fontos információkat szolgáltat a magzat egészségéről, amely segíthet a születendő gyermek esetleges betegségeinek korai felismerésében és kezelésében.

Kismamaként ezt érdemes az amniocentézis kapcsán észben tartani

Az amniocentézis egy orvosi eljárás, amely lehetővé teszi a magzat genetikai és kromoszómális állapotának megállapítását. A vizsgálat során a terhes nő hasfalán keresztül vezetnek be egy vékony tűt a magzatvízbe, majd a mintát laboratóriumi vizsgálatnak vetik alá. Leggyakrabban akkor alkalmazzák, ha a magzat magas kockázatú a genetikai rendellenességek szempontjából, de javasolt továbbá, ha a terhes nő vagy a magzat valamilyen fertőző betegségben szenved, vagy ha előzetes ultrahangvizsgálatok jeleznek problémát.

Az amniocentézis kockázatai közt szerepel például a magzati vérzés, fertőzés vagy koraszülés, ám az eljárás fontos információkat szolgáltathat a magzat egészségéről, amely lehetővé teszi a szükséges kezelési terv kidolgozását és a szülők számára lehetőséget ad az előzetes felkészülésre.

A vizsgálat előtt javasolt tájékozódni, és ultrahangos vizsgálatot végezni a magzat pontos pozíciójának és a magzatvíz mennyiségének megállapítására. Az amniocentézis során előforduló kockázatokat mindig figyelembe kell venni, azonban az eljárás hatékony diagnosztikai módszer, amely lehetővé teszi az érintett betegségek korai felismerését és kezelését.